Gardeja, 24.03.2020 r.
Zarządzenie nr 9/2019/2020
z dnia 24 marca 2020
w sprawie organizacji zajęć w Szkole Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Gardei w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem
i zwalczaniem COVID-19 z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
w roku szkolnym 2019/2020.
Na podstawie:
- Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 11.01.2017 r. poz. 59),
- Ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197),
- Rozporządzenia MEN z dnia 11 marca 2020 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Rozporządzenia MEN z dnia 20 marca 2020 zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
- Statutu Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Gardei
w celu zapewnienie właściwego skutecznego funkcjonowania szkoły w tym okresie wprowadzam
i zobowiązuję wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania następujących zasady organizacji
i pracy szkoły.
§1
- W okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 tj. od 25 marca 2020r. do 10 kwietnia 2020r. lub do odwołania, prowadzenie nauki odbywać się będzie obowiązkowo w formie kształcenia na odległość (zdalnego nauczania).
- Zobowiązuję wszystkich nauczycieli do pozostawania w ciągłej gotowości do pracy w formie zdalnej.
- Zdalne nauczanie odbywa się zgodnie z planem zajęć wpisanym w dzienniku elektronicznym Librus Synergia w wybranej przez nauczyciela formie i z wykorzystaniem narzędzi wymienionych w §5.
- Nauka na odległość polegać będzie na przemiennym kształceniu z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia.
- Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Gardei w czasie ograniczenia funkcjonowania szkoły, będzie komunikować się z:
- Nauczycielami za pomocą:
- dziennika elektronicznego – ogłoszenia, wiadomości
- poczty elektronicznej
- przekazanych wcześniej nauczycielom prywatnych numerów telefonów dyrektora i zastępcy dyrektora szkoły,
- Uczniami – za pomocą dziennika elektronicznego – ogłoszenia, wiadomości, a także strony internetowej szkoły,
- Rodzicami – za pomocą dziennika elektronicznego – ogłoszenia, wiadomości, a także strony internetowej szkoły.
§ 2
Obowiązki wychowawców w zakresie e-learningu
- Wychowawca ma obowiązek:
1) ustalenia, czy każdy z jego uczniów posiada w domu dostęp do sprzętu komputerowego
i do Internetu. W przypadku braku dostępu wychowawca niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły w celu ustalenia alternatywnych form kształcenia,
2) wskazania sposobu kontaktu (np. strony internetowej szkoły, e-mail, komunikatory społeczne, telefon) ze swoimi wychowankami,
3) reagowania na bieżące potrzeby i problemy związane z kształceniem zdalnym, które zgłaszają jego uczniowie lub rodzice,
4) wskazania warunków, w jakich uczniowie i rodzice mogą korzystać ze zdalnych konsultacji
z wychowawcą klasy.
§ 3
Obowiązki pedagoga w czasie prowadzenia nauczania zdalnego
- W czasie trwania epidemii wsparcie psychologiczne ze strony pedagoga szkolnego ma charakter szczególny i jest absolutnie niezbędne.
- Harmonogram pracy pedagoga jest dostępny w widocznym miejscu na stronie internetowej szkoły oraz zostaje udostępniony uczniom i rodzicom drogą elektroniczną przez dyrektora szkoły.
§ 4
REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ /TYGODNIOWEGO PLANU ZAJĘĆ
1. Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do realizacji podstawy programowej z wykorzystaniem zdalnych form nauczania w terminie od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. lub do odwołania stanu zagrożenia tj. do czasu powrotu uczniów do szkoły.
2. Nauczyciele mają możliwość zweryfikowania dotychczas realizowanego programu nauczania tak, aby dostosować go do wybranych metod i narzędzi wykorzystywanych w zdalnym nauczaniu.
§ 5
SPOSOBY REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ
- Nauczyciele realizują zajęcia w takiej formie i przy wykorzystaniu takich narzędzi, aby zapewnić każdemu uczniowi dostęp do zasobów edukacyjnych.
- Nauka prowadzona na odległość jest realizowana z wykorzystaniem dostępnych zasobów edukacyjnych zgodnych z programem nauczania.
- Zasoby edukacyjne i materiał nauczania określa nauczyciel na każdą jednostkę lekcyjną zgodnie z planem lekcji.
- Zgodnie z zasadami bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń elektronicznych materiał nauczania wynikający z treści kształcenia powinien być tak zaplanowany, aby korzystanie z niego zajmowało tylko część jednostki lekcyjnej.
- Dopuszcza się następujące formy realizacji zajęć: dziennik elektroniczny Librus (www.synergia.librus.pl) - moduł zadanie domowe, wiadomości; poczta email, portale społecznościowe, platformy edukacyjne.
- Rekomenduje się także jako formy prowadzenia zajęć:
- zoom.us/sing up-lekcje one-line,
- platforma www.epodreczniki.pl, na której udostępniony jest moduł do śledzenia postępów w nauce dla zalogowanych użytkowników (wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie),
- edukator.pl
- Dopuszcza się inne formy zdalnego nauczania pod warunkiem, że nie wymagają one ponoszenia kosztów przez odbiorców.
- Nauczyciel ma obowiązek niezwłocznego poinformowania uczniów i rodziców o wybranej formie zdalnego nauczania za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
- Wszyscy nauczyciele przesyłają materiały uczniom tylko na zajęcia zaplanowane w tym dniu
w czasie przewidzianym planem lekcji lub prowadzą lekcje on-line w czasie wynikającym
z planu lekcji.
- W przypadku gdy nauczyciel wysyła materiały poprzez moduł zadanie domowe, musi dodatkowo wysłać do uczniów wiadomość o takim kroku, ponieważ tylko tak będzie mógł zweryfikować jego frekwencję (patrz § 8).
- Materiały przesyłane uczniom powinny być tak zaplanowane, aby ich przepisanie, oglądanie lub zapoznanie się z nimi zajmowało tylko część jednostki lekcyjnej. W związku z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych zaleca się uczniom, w miarę możliwości, drukowanie materiałów od nauczycieli i realizację ich w formie papierowej z dala
od komputera.
- Wszystkie informacje o sposobach realizacji nauczyciele również zamieszczają w panelu godziny dodatkowe w kategorii „zdalne nauczanie”.
§6
Nauczyciele do prowadzenia zajęć w formie zdalnego nauczania mogą korzystać z własnego sprzętu, sprzętu elektronicznego dostępnego w szkole lub mogą go wypożyczyć na rzecz pracy w domu.
§7
1.Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do realizacji podstawy programowej z wykorzystaniem zdalnych form nauczania w terminie od 25 marca 2020r. do 10 kwietnia 2020 r. lub do odwołania stanu zagrożenia, tj. do czasu powrotu uczniów do szkoły pod warunkiem, że rodzaj zajęć pozwala
na ich realizację w formie zdalnej.
2. W szkole organizuje się zdalne nauczanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
3.Uwzględniając możliwości psychofizyczne uczniów nauczyciele dokonają weryfikacji zaplanowanych treści kształcenia tak, by dostosować je do wybranych form kształcenia na odległość.
4.Treści niemożliwe do przekazania w formie zdalnej mogą zostać zrealizowane w klasach programowo wyższych, a część treści przewidzianych do realizacji w kolejnych latach może zostać zrealizowana zdalnie w tym roku szkolnym.
§ 8
FREKWENCJA
1. Wszyscy nauczyciele monitorują frekwencję uczniów w dzienniku Librus.
2. Obecność w tej kategorii wstawiana jest uczniowi, który:
a. odebrał danego dnia wiadomość o materiałach zamieszczonych w wiadomości lub w module zadanie domowe;
b. uczestniczył w lekcji online w danym dniu.
3. Godzina logowania ucznia nie musi być zgodna z godziną zajęć wg planu, więc obecność można wstawić pod koniec dnia lub dnia następnego.
§ 9
OCENIANIE
1. W związku ze zmianą formy odbywania się zajęć dydaktycznych dostosowuje się ocenianie
i klasyfikowanie uczniów do zdalnej formy zajęć.
2. Monitorowanie i sprawdzanie postępów w nauce w trakcie trwania zdalnego nauczania odbywa się na podstawie prac odesłanych przez uczniów za pośrednictwem dostępnych narzędzi wymienionych w § 5, a ponadto za pomocą poczty elektronicznej, portali społecznościowych lub w czasie trwania lekcji online.
3. Nauczyciel informuje uczniów i rodziców o dostosowanych formach i sposobie oceniania postępów w nauce do zdalnego nauczania. Dostosowane ocenianie do zdalnego nauczania powinno być zgodne z wymaganiami edukacyjnymi, uwzględniać zapisy Wewnątrzszkolnych Zasad Oceniania, z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów.
§ 10
Zasady prowadzenia konsultacji z uczniem i jego rodzicami oraz sposób przekazywania im informacji o formie i terminach tych konsultacji
- Szkoła w ramach nauczania zdalnego organizuje dla uczniów i ich rodziców konsultacje
z nauczycielami, pedagogiem, logopedą.
- Konsultacje mogą odbywać się online w czasie rzeczywistym lub w czasie odroczonym: na zasadzie kontaktu mailowego i/lub poprzez np. komunikatory społecznościowe.
- O formie oraz czasie konsultacji decyduje nauczyciel, pedagog, logopeda, informując wcześniej o tym fakcie dyrektora szkoły.
- Harmonogram konsultacji zostaje udostępniony uczniom i rodzicom drogą mailową i/lub poprzez stronę internetową szkoły.
§ 11
Zasady współpracy dyrektora z pracownikami administracji i obsługi
- Pracownicy administracyjni i obsługi, pozostając w gotowości do pracy, pełnią swoje obowiązki służbowe zdalnie.
- Dyrektor szkoły może w dowolnym momencie wezwać pracownika administracji lub obsługi
do stawienia się w zakładzie pracy.
- Podstawowymi formami kontaktu pracowników administracyjnych i obsługi z dyrektorem szkoły są: udostępniony wcześniej pracownikom prywatny numer telefonu dyrektora szkoły
i zastępcy dyrektora szkoły, e-mail: zsgardeja1@o2.pl, dziennik Librus. Dopuszcza się, po wcześniejszym ustaleniu, także kontakt za pomocą komunikatorów społecznych (WhatsApps, Messenger).
- Pracownik administracyjny i obsługi jest dostępny w godzinach swojej pracy pod wskazanym przez siebie numerem telefonu i pod wskazanym adresem e-mailowym.
- Pracownik administracyjny i obsługi na bieżąco zdalnie przekazuje dyrektorowi szkoły informacje dotyczące funkcjonowania szkoły, informując natychmiast o sytuacjach nagłych.
§ 12
Obowiązki i zasady dotyczące zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 obowiązujące na terenie szkoły
- Za bezpieczeństwo na terenie szkoły w czasie epidemii odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
- W celu poprawy bezpieczeństwa w okresie epidemii dyrektor powołuje zespół zarządzania kryzysowego.
- W skład zespołu wchodzą osoby stanowiące wsparcie dyrektora w zarządzaniu i organizowaniu funkcjonowania szkoły w okresie epidemii.
- Nauczyciele zdalnie przekazują uczniom informacje na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania;
- W szkole i na stronie internetowej szkoły opublikowano w widocznym miejscu instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej;
- Dyrektor szkoły ustala organizację pracy w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem (praca zdalna, praca w cyklu okresowym, zastosowanie systemu dyżurów).
- Pracownicy szkoły przychodzą do pracy tylko i wyłącznie na wezwanie dyrektora szkoły lub zgodnie z określonym i przekazanym harmonogramem dyżurów;
- W szkole do odwołania nie organizuje się żadnych wycieczek krajowych i zagranicznych;
- Na terenie szkoły bezwzględnie obowiązują zalecenia służb sanitarno-epidemiologicznych;
- Pracownicy szkoły oraz osoby przebywające na jej terenie podporządkowują się i współdziałają ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID-19.
- Szczegółowe zalecenia GIS obowiązujące od 20 marca 2020r.:
a) zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1, 5 metra), promować zatwierdzanie spraw przez Internet.
b) promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
c) upewnić się, że osoby przebywające na terenie szkoły mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
d) umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
e) wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce (grafika).
f) zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty w miejscu publicznym NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.
g) zapewnienie, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne:
- powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.
12. Wszelkie informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590
13. W przypadku złego samopoczucia, typowych objawów dla zakażenia koronawirusem, lub wszelkich wątpliwości związanych z postępowanie w stanie epidemii można również skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną Kwidzynie lub bezpośrednio z pracownikiem tej stacji.
Adresy stron, z których czerpiemy informacje:
www.gis.gov.pl
www.mz.gov.pl
www.men.gov.pl
www.gov.pl
www.kuratorium.gdańsk.pl
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania
Gardeja, dn. 25.03.2020 r.
Podpis dyrektora szkoły
Zbigniew Guzman