Procedury świetlicy
PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Szkoła Podstawowa w Gardei
ROK SZKOLNY 2023/2024
Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej:
1.Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/ prawnych opiekunów (Karta uczestnika świetlicy), składanego corocznie w świetlicy do 20 września danego roku szkolnego.
2.Rodzice / prawni opiekunowie mogą zgłosić dziecko do świetlicy w uzasadnionych przypadkach w późniejszym terminie, ale wyłącznie za zgodą Dyrektora szkoły.
3. Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy jest do pobrania u nauczycieli świetlicyoraz na stronie internetowej szkoły znajdującej się pod adresem www.spgardeja.edupage.org
4.Do świetlicy przyjmowane są dzieci z klas I-III(SP).
5.W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci, których oboje rodziców pracuje zawodowo, sieroty oraz z rodzin niepełnych.
6.Rezygnację z miejsca w świetlicy rodzic zobowiązany jest zgłosić do nauczyciela świetlicy z miesięcznym wyprzedzeniem
7. W świetlicy utworzona jest 1 grupa wychowawcza nie przekraczająca – 25 wychowanków. Grupą opiekuje się jeden wychowawca - 25 uczniami.
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej przez rodziców:
- Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej przyprowadzane są i odbierane osobiście przez rodziców / prawnych opiekunów przy wejściu do szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy.
- Dziecko przychodząc do świetlicy zgłasza nauczycielowi swoją obecność i ma obowiązek przy wejściu do świetlicy zdezynfekować ręce i mieć na twarzy maseczkę.
- Gdy uczeń wychodzi ze świetlicy, zgłasza swoje wyjście do domu nauczycielowi powiadamiając kto je odbiera. Następnie opuszczając pomieszczenie dezynfekuje ręce i idzie do rodzica, który czeka na wejściu do szkoły.
- Rodzice i opiekunowie zobowiązani są do poinformowania nauczyciela o odbiorze dziecka ze świetlicy.
- Dziecko ze świetlicy powinno być odbierane przez osobę dorosłą wskazaną przez rodziców, opiekunów, w karcie świetlicowej. W przypadku odbierania dziecka przez osobę nie wskazaną w karcie, dziecko musi posiadać upoważnienie pisemne czytelnie podpisane przez rodziców, opiekunów. Gdy upoważnienie znajduje się w dzienniczku ucznia i nie ma możliwości skserowania go, dzienniczek pozostaje w świetlicy do dnia następnego.
- Dziecko odebrane ze świetlicy szkolnej, nie może być w danym dniu przyjęte powtórnie.
- W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może po uprzednim kontakcie z rodzicem (telefonicznym) wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego jej tożsamość, spisując przy tym wszystkie dane z tego dokumentu.
- Jeżeli dziecko samodzielnie wraca do domu musi posiadać pisemne oświadczenie tego faktu od rodzica, który wyraża zgodę na wyjście oraz deklaracje, iż ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko.
- Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy. Po godz. 16.00 nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły nie zapewniają dzieciom opieki i nie ponoszą odpowiedzialności za nie. O sytuacji nie odebrania dziecka ze świetlicy wychowawca informuje Dyrektora szkoły.
Procedura w przypadku, gdy rodzice lub opiekunowie nie odebrali dziecka ze świetlicy do godziny 16.00:
- Wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami bądź opiekunami dziecka, wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej. Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nie przekraczający 30 minut. Gdy taka sytuacja powtarza się rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może ono zostać przekazane pod opiekę odpowiednim organom (Policji).
- W sytuacji gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami bądź opiekunami dziecka, nauczyciel informuje Dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu opiekunów prawnych ucznia i zapewnienie uczniowi dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu opiekunów, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia opiekunowi / rodzicowi.
- W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców / opiekunów dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo-wychowawczy.
Procedura przyprowadzania dzieci z klas I – III (SP) przez wychowawców lub nauczycieli do świetlicy szkolnej:
- Wychowawcy klas I-III(SP) są zobowiązani do odprowadzenia uczniów po skończonych lekcjach do świetlicy.
- Jeżeli lekcje kończy inny nauczyciel (np. informatyki, religii, języka angielskiego itp.), jest on również zobowiązany do odprowadzenia uczniów do świetlicy po skończonej lekcji.
- Nauczyciel / wychowawca klasy jest zobowiązany poinformować nauczyciela świetlicy ilu uczniów pozostawia w świetlicy i podać osoby nieobecne w danym dniu lub odebrane wcześniej przez rodzica.
Procedura postępowania z dziećmi z klas I-III, które nie są zapisane do świetlicy, a zostały czasowo z różnych przyczyn pozostawione bez opieki:
- W sytuacjach wyjątkowych dzieci niezapisane do świetlicy szkolnej mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grupy obecnej w świetlicy nie przekracza 25 uczniów.
- Jeżeli uczeń skończył zajęcia, a nie uczęszcza on do świetlicy szkolnej, opiekę do momentu przyjścia rodziców zapewnia mu nauczyciel mający z nim ostatnią lekcję.
- W sytuacji opisanej w punkcie 2, jeżeli nauczyciel ma jeszcze planowe zajęcia dydaktyczne, może wówczas przyprowadzić dziecko do świetlicy. Robi to osobiście i podaje dane ucznia. Zobowiązany jest do powiadomienia rodziców /prawnych opiekunów o pozostawieniu dziecka w świetlicy.
- Chore dzieci wychowawca świetlicy w trakcie zajęć świetlicowych we wtorki przekazuje pod opiekę pielęgniarki szkolnej, gdzie pozostają do momentu przekazania ich pod opiekę rodziców/opiekunów. W pozostałe dni czekają na rodziców w świetlicy.
Procedura przy zwalnianiu dziecka z zajęć świetlicowych. Procedura dotyczy postępowania w przypadku konieczności zwolnienia ucznia ze świetlicy w czasie, kiedy powinien w niej przebywać: przed lub po lekcjach.Obowiązki ucznia:
- Podczas każdorazowego zwolnienia z zajęć świetlicowych, uczeń powinien posiadać informację na piśmie od rodzica lub opiekuna z czytelnym podpisem i datą. W piśmie takim powinna być wyraźnie wyrażona zgoda na samodzielne wyjście ucznia, z podaniem nazwy zajęć dodatkowych oraz godzin, w jakich się one odbywają.
- Wymieniony dokument uczeń powinien przedstawić wychowawcy świetlicy.
- Bez spełnienia powyższych warunków, dziecko nie będzie mogło samodzielnie opuścić świetlicy na dodatkowe zajęcia.
Procedura postępowania w przypadku, próby odebrania ucznia przez osobę, co do której zachodzi podejrzenie bycia w stanie nietrzeźwości lub bycia pod wpływem innych środków odurzających :
- W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie wychowawcy istnieje podejrzenie, iż dziecko odbierane jest przez osobę, wobec której zachodzi podejrzenie, iż jest ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania innych środków odurzających, nauczyciel zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach sytuacji oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.
- O zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić Dyrektora szkoły.
- Z zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.
- W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka należy wezwać policję.
- O zaistniałej sytuacji należy powiadomić również wychowawcę klasy oraz pedagoga.
Procedura postępowania w przypadku występowania agresji słownej, fizycznej:
- Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do interweniowania za każdym razem, gdy zaistnieje sytuacja zachowań agresywnych. Wychowawca izoluje uczestników zajścia, przeprowadza z nimi rozmowę oraz powiadamia wychowawcę klasy i rodziców o zdarzeniu.
- Wychowawca świetlicy sporządza notatkę służbową w zeszycie informacji o uczniach.
- Następnie nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania wobec ucznia przejawiającego zachowania agresywne.
- W przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa innych dzieci sprawca zostaje czasowo zawieszony (na okres 2 tygodni) w prawach uczestnika świetlicy. W tym czasie rodzice zobowiązani są do zapewnienia dziecku opieki.
Procedura postępowania w przypadku niszczenia mienia kolegów, świetlicy:
- Wychowawca świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców, wychowawcę klasy. Sporządza także notatkę służbową w zeszycie informacji o uczniach.
- W dalszej kolejności nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedurą postępowania w przypadku niszczenia mienia szkolnego i prywatnego na terenie szkoły.
- Uczeń niszczący mienie kolegów oraz jego rodzice ponoszą odpowiedzialność materialną i zobowiązani są do naprawienia wyrządzonej szkody.
Procedura postępowania w przypadku kradzieży:
- Gdy ma miejsce kradzież wśród uczniów na terenie świetlicy wychowawca przeprowadza rozmowę z poszkodowanym w celu wyjaśnienia zajścia i sporządza notatkę służbową w zeszycie informacji o uczniach.
- Wychowawca informuje o zajściu pedagoga szkolnego, który wdraża szkolną procedurę postępowania w przypadku kradzieży w szkole.
- Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawianie w niej drogich przedmiotów, zabawek, telefonów komórkowych itp.
Procedura postępowania w przypadku opuszczenia świetlicy bez pozwolenia:
- Wychowawca świetlicy o zdarzeniu powiadamia rodziców, wychowawcę klasy.
- W obecności rodziców przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu świetlicy.
- Wychowawca świetlicy sporządza notatkę służbową w zeszycie.
- W przypadku ponownego opuszczenia przez dziecko świetlicy bez pozwolenia, rozmowę z uczniem przeprowadza pedagog szkolny.
- W przypadku trzeciego opuszczenia świetlicy bez pozwolenia uczeń zostaje zawieszony w prawach uczestnika świetlicy.
Procedura kontaktów z rodzicami:
- Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do stałego kontaktu z rodzicami poprzez rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny, korespondencję.
Procedura spożywania posiłków w stołówce szkolnej:
- Dzieci korzystające z posiłków w stołówce szkolnej, obiady spożywają pod opieką wychowawców świetlicy.
- Podczas przerw obiadowych wietrzymy i dezynfekujemy pomieszczenie świetlicy.
- Przed wejściem oraz po wyjściu ze stołówki wszyscy uczniowie dezynfekują ręce oraz zachowują odstępy między sobą .
- Stołówka szkolna wydaje posiłki w godzinach od 11.20 – 13.00.
- Spożywanie obiadów odbywa się zgodnie z ustalonym grafikiem
- 11.20 – 11.40 uczniowie klas I – V SP
11.45 – 12.00 uczniowie ,,O”
12.25 – 12.45 uczniowie klas VI- VIII SP
- Powrót uczniów ze stołówki jest samodzielny.
- W stołówce szkolnej w czasie spożywania posiłków mogą przebywać osoby stołujące się, uczniowie i nauczyciele dyżurujący.
- Uczniów, którzy nie respektują swoich pór obiadowych nie wpuszcza się do stołówki.
- W trakcie odbioru i spożywania posiłku zobowiązuje się ucznia do
właściwego zachowania się w stołówce szkolnej. Niekulturalne zachowanie
będzie równoznaczne z wykreśleniem z listy obiadowej.
- Nauczyciel dyżurujący nie wpuszcza do stołówki podczas przerw obiadowych osób postronnych, np. interesantów, rodziców.
- Wychowawca dyżurujący nadzoruje porządek podczas spożywania posiłków
przez uczniów: odniesienie talerzy, kubków, sztućców itp. Oraz kontroluje kulturę spożywania posiłków.
12.Po spożytych posiłkach w świetlicy ustawiamy krzesła, wycieramy i dezynfekujemy stoliki.