W dniu 09.04.2025 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjeździe do teatru na spektakl pt. ,,Kamienie na szaniec", opartym na lekturze Aleksandra Kamińskiego. Przedstawienie miało na celu pogłębienie znajomości lektury oraz lepsze zrozumienie losów bohaterów i realiów okupowanej Warszawy. Mamy nadzieję, że wiedza ta zaprocentuje na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego Wyjazd zorganizowały Panie: Joanna Maciaszczyk oraz Joanna Dubas-Jaworowicz
Aktualności
Wyjazd do teatru
- 4
"Współpraca zawsze popłaca"
Na dzisiejszych zajeciach z zakresu kształtowania kompetencji społeczno-emocjonalnych wykorzystaliśmy zabawę polegającą na budowaniu wspólnej wieży z klocków.
Współpraca przyniosła sukces!
Poruszyliśmy również ważnytemat jakim jest wzajemna życzliwość.
Warto rozmawiać z dziećmi o życzliwości, bo to zawsze nasza decyzja czy jesteśmy mili dla innych
Informacja i zdjęcia: Anna Grzonkowska
"Ratujemy i uczymy ratować".
W dniu 3 Kwietnia w Starogardzie Gdańskim odbyło się wyjątkowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy organizowane przez fundację WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować". Wzięły w nim udział dwie nauczycielki naszej szkoły, Panie Magdalena Plewka i Dominika Kucharska. Sześciogodzinny kurs dotyczył podstaw udzielania pierwszej pomocy w teorii i w praktyce. Szkoła otrzymała fantomy, podręczniki oraz gadżety, które sprawią, że zajęcia instruktażowe będą zarówno praktyczne, jak i interesujące. Dzieci będą miały możliwość nie tylko przyswajania teorii, ale także uczestniczenia w praktycznych ćwiczeniach, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach zagrożenia. Szkolenie w ramach WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować" to krok w kierunku zwiększenia świadomości w zakresie pierwszej pomocy wśród najmłodszych.
Wiosenne ludziki
Wiosenne ludziki na zajęciach świetlicowych
Dzień Pracownika Służby Zdrowia
Dzisiaj- 7 kwietnia obchodzimy Dzień Pracownika Służby Zdrowia i jak co roku szkoła odwiedziła pracowników. Życzymy wszystkiego najlepszego.
Informacja i zdjęcia: Kamila Kawska
Jadłospis
Konkurs na kartkę wielkanocną
Warsztaty w ekopracowni
Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Gardei mieli okazję uczestniczyć w inspirujących warsztatach w EKOPRACOWNI- ZIELONE SERCE SZKOŁY w Łasinie. Podczas zajęć zgłębiali tajniki odnawialnych źródeł energii i przeprowadzali fascynujące eksperymenty. Uczniowie mieli okazję doświadczyć energii z wiatru obserwując, jak siła powietrza może generować prąd. Poznali również działanie ogniwa fotowoltaicznego, które przekształca światło słoneczne w energię elektryczną, zgłębiając zasadę efektu fotowoltaicznego. Przeprowadzili pomiar temperatury w różnych warunkach, analizując wpływ otoczenia na zmiany ciepłoty. Sprawdzili także ilość promieniowania UV, dowiadując się, jak różne czynniki wpływają na jego intensywność i jakie znaczenie ma ochrona przed nadmiernym promieniowaniem. Eksperymenty obejmowały również analizę, czy działamy jak kaloryfer, badając mechanizmy wymiany ciepła i sposoby jego rozpraszania. Uczniowie odkryli, w jaki sposób pot ochładza ciało, obserwując proces parowania i jego wpływ na regulację temperatury organizmu. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor Doroty Rusoń, która z pasją prowadziła warsztaty, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy również za słodki poczęstunek, który umilił czas spędzony w EKOPRACOWNI!
Tekst i zdjęcia: Grażyna Kurzyńska, Joanna Dubas- Jaworowicz
Zmiana organizacji na 4.04.2025
Cena obiadów
Potyczki ortograficzne
Uczennice naszej szkoły, Magdalena Jaworowicz, Maja Szymanek i Rozalia Wróblewska, uczestniczyły w dwóch etapach VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego Dla Klas VII. Dzielnie zmagały się z pułapkami ortograficznymi podczas pisania dyktand. 📝Rozalii Wróblewskiej zabrakło jedynie 0,5 punktu, aby dostać się do etapu finałowego. Dziękujemy dziewczynom za wytrwałość i godne reprezentowanie naszej szkoły!😍
Informacja i zdjęcie: Joanna Maciaszczyk
Sukces naszej uczennicy
Z radością informujemy, że Rozalia Wróblewska z klasy VIIa zdobyła tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Doceniamy ogromne zaangażowanie Rozalki i życzymy jej kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że w następnym roku szkolnym powalczy o tytuł laureata!
Informacja i zdjęcie: Joanna Maciaszczyk
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.
Autyzm jest jednym z zaburzeń neurobiologicznych, które wpływają na rozwój mózgu, na interakcje społeczne, komunikację i zachowanie w codziennym życiu. Osoby z autyzmem mogą mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, rozumieniu emocji innych osób, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także w adaptacji do zmiany rutyn i wykazywaniu powtarzalnych zachowań.
Symbolem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem jest kolor niebieski.
Zachęcamy do przeczytania gazetki znajdującej się na korytarzu szkolnym i do rozmowy na godzinie wychowawczej dotyczącej tego tematu.
Pedagog specjalny: Joanna Meger
Żywa lekcja przyrody
W dniu 28.03 uczniowie naszej szkoły brali udział w " Żywej lekcji przyrody". Była to okazja, do poznania kilku egzotycznych gatunków owadów, pajęczaków czy gadów. Zafascynowane dzieci z uwagą słuchały informacji o zwierzętach a także mogły niektórych dotknąć, co okazało się ogromną atrakcją.
Tekst : Jowita Konewka
Zdjęcia: Jowita Konewka, Joanna Meger,
Góra grosza
Nasza szkoła wzięła udział w kolejnej już XXV edycji akcji Góra Grosza zorganizowanej przez Towarzystwo nasz Dom. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, organizowanie pomocy psychologicznej, rzeczowej i specjalistycznej dla potrzebujących dzieci i rodzin z całej Polski.Na akcję przekazano około 20 kg monet- zebraliśmy 293zł 60 grAkcję koordynowały panie pedagog- Agnieszka Szczygielska- Mizera oraz Joanna Meger. Segregowała i liczyła monety niezastąpiona klas VIIIA. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym i darczyńcom za pomoc.Informacja: Agnieszka Szczygielska- Mizera, Joanna Meger
Jadłospis
Akcja- sadzimy las
28 marca klasa 7 pod opieką wychowawczyni pani Anety Walczak oraz pana Marka Józefowicza wzięła udział w sadzeniu lasu 🌲🌲🌲. Akcja ta była zorganizowana z okazji 100 lecia Lasów Państwowych💯. W imprezie tej brali udział uczniowie z innych szkół, samorządowcy, członkowie OSP oraz zaproszeni goście. Nasi uczniowie sądzili las z zaangażowaniem i ...? Po pracy wszyscy poszliśmy na poczęstunek. Był pyszny żurek i kiełbaska z ogniska. Wszyscy byli zadowoleni z tego dniaInformacja i zdjęcia: Aneta Walczak
Palmy wielkanocne
Na ostatnich zajęciach koła fotograficznego prowadzonego przez Panią Nataliia Kushnir odbyły się warsztaty florystyczne, na których wykonano Palmy Wielkanocne. Zajęcia przeprowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Czarnem Dolnem. Uczyliśmy się różnych sposobów wykonywania kwiatów z krepiny oraz tworzenia i dekorowania palm wielkanocnych.
Informacja i zdjęcia: Nataliia Kushnir
Sukces w konkursie powiatowym wiedzy o krajach anglosaskich
W minioną środę odbył się Powiatowy konkurs wiedzy o krajach anglosaskich organizowany przez Szkołę Podstawową w Sadlinkach. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice- Joanna Sonnenfeld oraz Natalia Romanowska z Klasy VIIIA . Uczennice do konkursu przygotowywała Pani Kamila Wichowska.
Natalia Romanowska zdobyła drugie miejsce wraz z chłopcem reprezentującym Sadlinki. Sukces jest tym większy, że nie przyznano I miejsca. Serdecznie gratulujemy naszej Natalii i życzymy wielu jeszcze sukcesów.
Tekst: Joanna Meger
Zdjęcia: Kamila Wichowska
Szkoła Międzypokoleniowa
Z wielką radością chcemy poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do konkursu “Szkoła Międzypokoleniowa,- inicjatywa ta jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzenę Okłę-Drewnowicz i Państwowy Instytut Badawczy NASK. Ma ona na celu otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Podczas kolejnych zajęć, które koordynuje Pan Dariusz Koszyński seniorzy z pomocą uczniów stawiali pierwsze kroki w sieci. Uczyli się jak odpowiedzialnie i bezpiecznie założyć pocztę mailową, wysyłać maile, komunikować się z najbliższymi. Poznali pojęcia związane z Internetem i z komputerem. Podczas zakładania e-maila przypomnieliśmy dorosłym oraz młodzieży że najważniejsze jest aby chronili swoje dane osobowe, nie zapisywali nigdzie haseł gdy nie pracują na swoim komputerze oraz inne zasady bezpiecznego korzystania z nowoczesnej technologii. Każdy senior podczas zajęć miał swojego opiekuna. Opiekunami byli uczniowie klas ósmych. Zarówno uczniom dorosłym jak i młodzieży zajęcia bardzo się podobały. Uczniów oraz seniorów w konkursie prowadzi Pan Dariusz Koszyński
Tekst: Joanna Meger
Zdjęcia: Dorota Kurek
Archiwum Aktualności